Астрономи знайшли чорну діру-волоцюгу

0
263

Астрономи, використовуючи дані космічної рентгенівської обсерваторії Chandra і космічного рентгенівського телескопа XMM-Newton, виявили блукаючу чорну діру, яка залишила центр своєї батьківської галактики. На думку вчених, об’єкт з’явився з невеликої галактики, яка зіткнулася з більшою галактикою. В результаті зіткнення карликова галактика практично перестала існувати, а її речовина перейшло в іншу більш масивну галактику.

Проведені астрономами спостереження показали, що чорна діра знаходиться ближче до краю великої линзовидной галактики GJ1417+52, розташованої на відстані 4,5 млрд. світлових років від Землі. Згідно з розрахунками вчених, чорна діра має масу, еквівалентну 100 тис. сонячних мас.

Падіння речовини зорі в чорну діру було зафіксовано під час спостережень, що проводилися в період з 2000 по 2002 рр. Джерело рентгенівського випромінювання, викликаного аккрецией матерії, виявився більш ніж в 10 разів яскравіше, ніж будь-який інший рентгенівський джерело, пов’язаний з блукаючими чорними дірами. Вчені віднесли об’єкт до групи гиперсветящихся джерел рентгенівського випромінювання. Такі об’єкти в 10 тис. – 100 тис. разів яскравіше в рентгенівському діапазоні, ніж чорні діри зоряних мас. Відкриття цікаво ще й тим, що виявлена чорна діра, що отримала позначення XJ1417+52, знаходиться в 10 разів далі попереднього рекордсмена серед блукаючих чорних дір.

Пізніше в 2005, 2014 і 2015 рр. Chandra і XMM знов досліджували галактику, однак такого яскравого джерела рентгенівського випромінювання в ній вже не виявили. Згідно з розрахунками вчених, його яскравість знизилася за період з 2000 по 2015 рр. більш ніж у 14 разів.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here