Быстровращающаяся чорна діра зруйнувала зірку

0
63

Виключно яскрава спалах у віддаленій галактиці, що отримала позначення ASASSN-15lh, спочатку вважалася найяскравішою з усіх досі спостерігалися наднових. Однак нові спостереження, виконані в декількох обсерваторіях, в тому числі в ESO, змусили засумніватися в правильності такої інтерпретації. Група астрономів припустила, що джерелом космічного вибуху стало ще більш рідкісне і екстремальне явище — руйнування обертається чорної дірою зірки, подлетевшей до чорної діри занадто близько.

У 2015 році в ході автоматичного огляду неба ASAS-SN (All Sky Survey for Automated SuperNovae), метою якого є реєстрація спалахів наднових, було відзначено подія під кодовим позначенням ASASSN-15lh. Ця спалах була класифікована як безпрецедентно яскрава наднова, спричинена вибухом завершила свою еволюцію зірки дуже великої маси. Яскравість спалаху вдвічі перекрила встановлений до цих пір рекорд яскравість наднових за всю історію спостережень. У момент найбільшого блиску об’єкт випромінював енергію, у 20 разів перевищує весь світловий потік Чумацького Шляху.

Быстровращающаяся черная дыра разрушила звезду

Нещодавно міжнародна група дослідників під керівництвом Гіоргоса Лелудаса з Вейцмановского інституту в Ізраїлі і Центру Темної Космології в Данії виконала додаткові спостереження віддаленої від Землі на 4 мільярди світлових років галактики, у якій відбулося це дивовижна подія. У результаті вчені запропонували нове пояснення природи колосальної спалаху.

“Проаналізувавши спостереження джерела випромінювання протягом десяти місяців після вибуху ми прийшли до висновку, що він навряд чи є яскравою спалахом наднової. Наші результати показують, що ця подія, ймовірно, пов’язано з быстровращающейся надмасивної чорною дірою, яка зруйнувала зірку невеликої маси”, – пояснює Лелудас.

Згідно з цим сценарієм, виключно сильний гравітаційний вплив надмасивної чорної діри, розташованої в центрі галактики, розірвало солнцеподобную зірку, що виявилася занадто близько. Таких подій, званих приливним руйнуванням, досі спостерігалося лише близько десяти. В ході приливного руйнування зірка “перетворюється в спагетті”. Ударні хвилі у стикаються фрагментах зірки і тепло, що виділяється при аккреції, призводять до колосального виділенню світлової енергії, яка і виглядає як спалах гігантської наднової, хоча за звичайних умов ця зірка ніколи не перетворилася б в наднову: її маса для цього недостатня.

Нові висновки, зроблені дослідниками, які базуються на спостереженнях, виконаних на різних телескопах, як наземних, так і космічних, в тому числі на Дуже Великому Телескопі в обсерваторії ESO на горі Параналь, на Телескопі Нової Технології NTT в обсерваторії ESO Ла Сілья і на Космічному телескопі Хаббл NASA/ESA.

Маса галактики, в якій стався спалах, дозволяє оцінити масу надмасивної чорної діри в центрі як мінімум в 100 мільйонів сонячних мас. А чорна діра такої маси не могла б руйнувати зірки поза свого горизонту подій — межі, всередині якої ніщо не може подолати гравітаційного тяжіння чорної діри і вирватися назовні. Однак, якщо чорна діра відноситься до особливого типу быстровращающихся, так званих керровских чорних дір, ситуація змінюється, і це обмеження більше не застосовується.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here