Існування найближчій до нас потенційно населеної планети підтверджено офіційно

0
78

Використовуючи телескопи ESO та інші інструменти, астрономи отримали докази існування планети біля найближчої до Землі зірки – Проксими Центавра. Це давно вже разыскивавшееся небесне тіло, що позначається Proxima b, здійснює оборот навколо своєї холодної червоної зірки за 11 днів.

Температура на його поверхні придатна для існування води. Планета відноситься до розряду кам’яних і трохи перевершує Землю за масою. Це найближча до нас екзопланета і, можливо, найближчим до Сонячної системи небесне тіло, на якому може існувати життя. Повідомлення про це відкриття публікується в журналі Nature 25 серпня.

Proxima b

На відстані трохи більше чотирьох світлових років від Сонячної системи знаходиться червона карликова зірка Проксима Центавра (Proxima Centauri) – найближча до Землі зірка. Це холодне світило-у сузір’ї Центавра занадто тьмяне, щоб його можна було бачити неозброєним оком. Воно розташоване по сусідству з набагато більш яскравою подвійною зіркою альфа Центавра AB.

Proxima b

В першому півріччі 2016 року Проксіма регулярно спостерігалася зі спектрографом HARPS на 3.6-метровому телескопі обсерваторії ESO Ла Сілья в Чилі. Одночасно проводився її моніторинг та на інших телескопах по всьому світу. Цю масштабну наглядову кампанію, що отримала назву «Блідо-червона точка», проводила група астрономів під керівництвом Гиллема Англада-Ескуде з Університету Королеви Марії в Лондоні. Вчені шукали планету методом променевих швидкостей, тобто намагалися зареєструвати найдрібніші періодичні зміщення зірки від Землі і до Землі, викликані гравітаційним тяжінням обертається навколо зірки планети.

Proxima b

Так як кампанія викликала широкий суспільний інтерес, з середини січня до квітня 2016 року її хід відображався у відкритому доступі на веб-сайті Pale Red Dot і в соціальних мережах. Повідомлення про хід спостережень супроводжувалися безліччю науково-популярних статей.

Proxima b

Гіллем Англада-Ескуде так говорить про історію цього унікального наукового пошуку: “Перші ознаки існування планети були помічені ще в 2013 році, але вони були не цілком переконливими. З тих пір ми багато і напружено працювали над вирішенням цього завдання в кооперації з ESO та іншими інститутами. Остання стадія кампанії Pale Red Dot була спланована приблизно на два роки”.

В результаті об’єднання даних кампанії Pale Red Dot з результатами попередніх спостережень, виконаних в обсерваторіях ESO і на інших телескопах, було з певністю встановлено, що Проксима Центавра періодично то рухається у напрямку до Землі, то віддаляється від неї зі швидкістю близько 5 км/год (тобто, зі швидкістю пішохода). Період циклу змін швидкості складає 11.2 дня. Ретельний аналіз слабких доплерівських зсувів ліній в спектрі зірки дозволяє укласти, що ці зміщення викликані присутністю планети з масою не менш 1.3 маси Землі, що обертається навколо Проксими на відстані близько 7 мільйонів кілометрів – всього 5% відстані між Землею і Сонцем.

“Кожен день протягом усіх 60 діб спостережної кампанії Pale Red Dot я перевіряв відповідність між отриманими даними і моделлю. Перші 10 спостережень були обнадійливими, 20 підтверджували очікування, а після 30 днів результат можна було назвати повністю підтвердженим. Ми почали готувати дані до публікації”, – каже Гіллем Англада-Ескуде.

Червоні карлики, яким є і Проксима – активні зірки. Їх блиск і спектральні характеристики можуть змінюватися, і цю змінність можна прийняти за присутність планети. Щоб виключити цю можливість, спостерігачі постійно відстежували змінність блиску зірки з великою точністю, використовуючи при цьому телескоп ASH2 обсерваторії San Pedro de Atacama Celestial Explorations Observatory в Чилі і мережа телескопів обсерваторії Las Cumbres. Дані про променеві швидкості, отримані в періоди спалахової активності зірки, були виключені з розгляду.

Планета Proxima b знаходиться набагато ближче до своєї материнської зірки, ніж Меркурій до Сонця, але і сама Проксіма набагато тьмяніше Сонця. Тому виходить, що Proxima b потрапляє всередину зони мешкання своєї зірки. За оцінками, температура на її поверхні дозволяє існувати вода в рідкому стані.

Однак, незважаючи на помірні умови на поверхні планети Proxima b, під час спалахів материнської зірки, вона може піддаватися інтенсивному ультрафіолетового і рентгенівського опромінення, набагато більш сильному, ніж те, яким Сонце опромінює Землю.

За відкриттям нової планети підуть нові розширені її спостереження як з існуючими інструментами, так і з наступним поколінням гігантських телескопів, таких як E-ELT (Європейського Надзвичайно Великий Телескоп). Proxima b стане першочерговою мішенню для пошуків життя у Всесвіті. Система Альфа Центавра є і проектованої метою першої спроби людства досягти іншої зірки-проекту StarShot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here