У стародавній рукописи використовувався барвник на основі сечі

0
62

В одній з найдавніших ілюмінованих рукописів з текстом Нового заповіту були використані барвники, одержані з ферментованої сечі. До такого висновку прийшли вчені з інституту ICRCPAL.

Протягом довгого часу вчені задавалися питанням, яким чином був отриманий рожевий колір пергаменту Россанского кодексу. Передбачалося, що для фарбування листів був використаний тирський пурпур, отриманий з молюсків иглянок.

Нещодавно проведений вченими аналіз показав, що барвник був отриманий з орсеина, природного барвника, що виділяється з лишайників Roccella tinctoria і виробленого в присутності аміаку, в той період джерелом якого могла бути тільки ферментированная сеча, повідомляє Discovery.

Россанский кодекс був знайдений в 1879 році в храмі міста Россано на півдні Італії. Рукопис зберігся не повністю. Ймовірно, це була лише половина книги. Вона містила текст Євангелія від Матфея і Євангелія від Марка і складалася з 188 листів з кольоровими мініатюрами. Текст грецькою був написаний з використанням золотих і срібних чорнила. Ймовірно, манускрипт був створений на території Сирії у V – VI ст. н. е. Два відсутніх Євангелія, швидше за все, були знищені під час пожежі у храмі в XVII столітті.

У 1917-1919 рр. була проведена реставрація манускрипту, в результаті якої був спотворений його первісний вигляд. Під час недавнього дослідження вчені постаралися мінімізувати ризик пошкодження книги. Проведений фахівцями рентгенофлуоресцентний аналіз показав відсутність брому, який би був присутній в рукописі при використанні тирського пурпура. За словами дослідників, при виготовленні барвника також використовувався карбонат натрію. Джерелом карбонату натрію могла бути кристалічна сода. Відомо, що в Стародавньому Єгипті застосовували соду при муміфікації.

Рамановская спектроскопія також дозволила виявити, що тіні рожево-бузкового і фіолетового кольорів в мініатюрах рукопису були отримані при використанні барвника на основі ягід бузини. Це перший приклад використання барвника з бузини ілюмінованих рукописах.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here