В амфорах з Тамані виявлений найдавніший нафтопродукт

0
85

Російські вчені виявили компоненти самого стародавнього бітуму з коли-небудь знайдених в античних амфорах, повідомляє прес-служба МФТІ.

Бітум – продукт нафти, яким людство користується з кам’яного століття. Навіть слово «мумія» походить від перського слова «mummiya», що означає «бітум» – саме його використовували ранні єгиптяни для бальзамування померлих. Греки використовували бітум у будівництві, медицині, обороні – можливо знаменитий «грецький вогонь» робили з допомогою бітуму. Таманський півострів, де російські археологи знайшли найдавнішу амфору з бітумом (V століття до н. е..), має велику вулканічну активність, і в багатьох місцях можна спостерігати просочування нафти. Цілком можливо, що греки привозили в Грецію бітум з Тамані.

Якщо знайденому в амфорі зразком близько 2,5 тис. років, то все це час він піддавався природним процесам розкладання, які викликають мікроорганізми. Під їх дією відбувається окислення містяться в бітумі органічних молекул, тобто приєднання кисню. Це означає, що чим старше зразок, тим більше атомів кисню в ньому знаходиться. Елементний аналіз показав, що знайдений бітум містить 11% кисню, хоча в свіжих нафтових зразках це число не більше 1%. Інші елементи – вуглець, водень, азот та сірка – перебували в звичайному співвідношенні. Це говорить про те, що бітум довго розкладався в амфорі і, найімовірніше, пробув у ній близько 2,5 тис. років.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here