Вчені знайшли пояснення плями на Церері

0
84

Яскрава пляма на поверхні карликової планети Церери в кратері Оккатор відрізняється найвищою за межами Землі концентрацією мінералів карбонатів. Такі результати дослідження, проведеного вченими NASA в рамках місії Dawn.

«Ми вперше спостерігаємо подібного роду речовина в іншій області Сонячної системи в таких кількостях», – коментує Марія Крістіна Де Санктіс з Національного інституту астрофізики в Римі.

Оккатор – незвичайне освіта. Це досить молодий кратер. Йому всього близько 80 млн. років. Діаметр кратера складає 92 км, а діаметр центрального поглиблення – 10 км. Купольна структура в центрі покрита речовиною з дуже високим рівнем відбивної здатності. Центральна частина має концентричні і радіальні тріщини.

Вчені NASA з’ясували, що основним мінералом в яскравій області кратера є карбонат натрію. На Землі цей вид солі зустрічається в районі гідротермальних джерел. За словами дослідників, це з’єднання з’явилося з надр Церери, оскільки впав на карликову планету астероїд не міг його принести. Наявність подібних мінералів на поверхні свідчить про те, що температура всередині Церери вище, ніж вважалося досі. Можливо, зіткнення астероїда з карликовою планетою посприяло попаданню карбонату натрію на поверхню, однак свою роль зіграли і процеси, що відбуваються всередині Церери. Ще більш інтригуючим звучить припущення про можливу наявність рідкої води під поверхнею карликової планети в недавній геологічний період. Сіль може вказувати на існування океану, або окремих резервуарів, з яких вода могла потрапити на поверхню і замерзнути мільйони років тому.

Виявити присутність карбонатів на Церері допомогли дані спектрометра апарату Dawn. В минулому році та ж група вчених повідомила про наявність аміачного филлосиликата на поверхні Церери. Оскільки аміаку багато в зовнішній області Сонячної системи, вчені припустили, що Церера могла утворитися поруч з орбітою Нептуна, а потім мігрувати ближче до Сонця. Цікаво, що карбонат натрію та бікарбонат натрію, виявлений в Оккаторе, раніше були знайдені в гейзерах Енцелада – супутнику Сатурна.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here