Відкритий рідкісний реліктовий обєкт в Чумацькому Шляху

0
90

Міжнародна група астрономів, використовуючи Дуже Великий Телескоп ESO та інші інструменти, відкрила в Чумацькому Шляху «викопний» реліктовий об’єкт, що зберігся з самої ранньої епохи існування нашої Галактики.

Ця зоряна система, що нагадує кулясте скупчення і в той же час не схожа ні на одне з них, містить зірки, дуже відрізняються один від одного за віком, деякі з яких надзвичайно схожі з найдавнішими світилами Чумацького Шляху. Відкриття допомагає закрити прогалини в розумінні зв’язку між минулим і сьогоденням нашої Галактики.

Terzan 5

Об’єкт Terzan 5, що знаходиться на відстані в 19 тисяч світлових років від Землі в сузір’ї Стрільця (Sagittarius) у напрямку галактичного центру, протягом сорока з гаком років з моменту його відкриття класифікувався як кульове скупчення. Тепер група астрономів на чолі з Франческо Ферраро з університету Болоньї з’ясувала, що скупчення Terzan 5 ні на одну з відомих кульових скупчень не схоже.

Terzan 5

Група проаналізувала дані, отримані з приймачем Multi-conjugate Adaptive Optics Demonstrator на Дуже Великому Телескопі, а також спостереження, виконані на ряді інших наземних і космічних телескопів, і отримала переконливі докази того, що в скупченні Terzan 5 є два зовсім різних типи зірок, не лише відрізняються за своїм хімічним складом, але і розділені за віком проміжком приблизно в 7 мільярдів років.

Вік цих двох зоряних населення говорить про те, що процес зореутворення в Terzan 5 не був безперервним, а відбувався у вигляді двох спалахів.

«Для цього було необхідно, щоб у первинному скупченні Terzan 5 малося багато газу – досить багато для появи другого покоління зірок. Первісна маса скупчення оцінюється як мінімум в 100 мільйонів Сонць», — пояснює Давид Массарі, співавтор роботи з інституту INAF (Італія) і Гронінгенського університету (Нідерланди).

Настільки незвичайні властивості зробили Terzan 5 ідеальним кандидатом у «копалини» свідки перших днів Чумацького Шляху. Згідно сучасним теоріям освіти галактик взаємодія між велетенськими хмарами, що складаються з газу і зірок, процеси їх злиття і розсіювання призвели до утворення первинного «балджа» Чумацького Шляху.

«Ми думаємо, що якісь залишки цих газових мас могли залишитися щодо незруйнованими і збереглися в Галактиці до наших днів», — каже Франческо Ферраро (Італія), керівник роботи. – «Такі релікти дозволяють астрономам реконструювати важливу частину історії Чумацького Шляху».

Властивості Terzan 5 незвичні для кульових скупчень, однак, вони дуже близькі властивостями зоряного населення галактичного балджа, центральної області Чумацького Шляху, щільно заповненій зірками. Це подібність і може вказувати на реліктову природу Terzan 5, на те, що цей об’єкт являє собою в законсервованому вигляді один з найбільш ранніх «будівельних блоків» нашої Галактики.

Таке припущення підсилюється ще й оцінкою вихідної маси Terzan 5, необхідної для того, щоб у скупченні могло утворитися два зоряних населення. Ця маса близька до маси гігантського хмари, з яких, як вважається, приблизно 12 мільярдів років тому і утворився галактичний балдж. Скупченню Terzan 5 якимось чином вдалося зберегтися, уникнути руйнування за мільярди років, і донести до нас інформацію про далекому минулому Галактики.

«За деякими своїми параметрами Terzan 5 дуже нагадує гігантські хмари, які ми спостерігаємо в областях зореутворення галактик з великими червоними зсувами. Це наводить на думку, що в ближній і далекій Всесвіту в епоху утворення галактик відбуваються схожі процеси конденсації», — продовжує Ферраро.

Таким чином, це відкриття прокладає шлях до більш глибокого і повного розуміння процесів формування галактик. «Terzan 5, свідок освіти галактичного балджа, перекидає «місток» між ближньої і дальньої Всесвіту», — коментує важливість отриманого результату Ферраро.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here