Виявлена планета з трьома сонцями

0
83

Група астрономів, що використовує приймач SPHERE на Дуже Великий Телескоп ESO, вперше отримала зображення планети, виявленої в потрійний зоряній системі. Раніше вважалося, що орбіта такої планети повинна бути нестійкою, і в результаті ця планета з великою ймовірністю буде швидко викинута з системи. Але цій планеті якимось чином вдалося «вижити». Несподіваний наглядова результат наводить на думку, що такі системи можуть виявитися більш поширеними, ніж вважалося.

Спостерігач на ній, або взагалі не побачить ночі, або буде кожен день зустрічати по три сходу і заходу, дивлячись по сезону – а кожен з цих сезонів триватиме довше людського життя.

Планеті HD 131399Ab, розташованої приблизно в 320 світлових роках від Землі в сузір’ї Центавра, близько 16 мільйонів років – це одна з наймолодших екзопланет, відкритих на сьогоднішній день, і до того ж, одна з дуже небагатьох, для яких були отримані прямі зображення. З цієї групи вона ще й одна із самих холодних і найменш масивних, з температурою 580 градусів за Цельсієм і масою в чотири Юпітера.

планета с тремя солнцами

Планета також стала першою, відкритої з приймачем SPHERE, змонтованим на телескопі VLT. SPHERE чутливий до інфрачервоних променів, що дозволяє йому реєструвати теплове випромінювання молодих планет.

планета с тремя солнцами

Хоча для точного визначення траєкторії планети в системі потрійний зірки ще потрібні багаторазові і тривалі повторні спостереження, наявні дані, отримані під час спостережень, і комп’ютерне моделювання дозволяють запропонувати наступний сценарій: навколо найяскравішої зірки системи, HD 131399A, на 80% більш масивною, ніж Сонце, на відстані близько 300 а.е. звертаються менш масивні зірки B і C. При цьому B and C, розділені приблизно таким же відстанню, як Сонце і Сатурн (10 а.е.), ще й крутяться навколо загального центру ваги, як обертається гантель.

планета с тремя солнцами

У рамках цього сценарію планета HD 131399Ab звертається навколо зірки A по орбіті радіусом близько 80 а.е., тобто приблизно вдвічі далі від неї, ніж Плутон від Сонця. Цей радіус становить приблизно третину відстані між зіркою A і парою B/C. Автори роботи зазначають, що можливий цілий набір таких орбітальних сценаріїв і остаточний вердикт про довготривалої стійкості системи може бути винесено тільки після планованих тривалих спостережень, які допоможуть більш жорстко обмежити діапазон можливих параметрів орбіти планети.

планета с тремя солнцами

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here